Projekt dla klas I-VI Junior-Edu-Żywienie (JEŻ)

Utworzono dnia 21.11.2023

Nawyki żywieniowe, wypracowane w dzieciństwie, często są kontynuowane w życiu dorosłym. Dlatego istotne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować je w sposób prozdrowotny. W tym celu Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało program edukacji żywieniowej uczniów szkół podstawowych w klasach I-VI pn. Junior-Edu-Żywienie (JEŻ). Jego głównym celem jest wdrożenie zasad zdrowego odżywiania wśród uczniów klas I-VI. Powyższe zadanie finansowane jest ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Pogłębiający się problem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży spowodował podjęcie działań edukacyjnych w środowisku szkolnym, obejmującym uczniów, nauczycieli i rodziców. Program wspiera działania realizowane w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii.

Program realizowany jest przez specjalistów w dziedzinie żywienia i dietetyki z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, którzy m. in. prowadzili 50 godzinne szkolenia na temat "Żywienie uczniów klas I-III szkół podstawowych" oraz "Żywienie uczniów klas IV-VI szkół podstawowych". W szkoleniach tych wzięło udział dwoje nauczycieli z naszej szkoły otrzymując odpowiednie certyfikaty.

Rozwój kompetencji nauczycieli w zakresie edukacji żywieniowej pozwoli na kształtowanie odpowiednich postaw i nawyków żywieniowych uczniów, ich rodziców oraz rodzeństwa, a w efekcie do zmiany dotychczasowego stylu życia. Realizacja programu przyczyni się także do podniesienia świadomości na temat roli żywienia w powiązaniu z aktywnością fizyczną. Autorzy programu zakładają, że jego realizacja pozwoli na zmniejszenie skali występowania chorób dietozależnych, a zwłaszcza nadwagi i otyłości wśród dzieci, poprzez zmianę dotychczasowych, często niekorzystnych zdrowotnie nawyków żywieniowych. Ważnym rezultatem zadania powinno być też rozbudzenie w uczniach, już na wczesnym etapie edukacji, zainteresowania problematyką dotyczącą żywności oraz żywienia w kontekście zdrowia publicznego i stanu środowiska naturalnego oraz ukształtowanie właściwych nawyków żywieniowych, które są podstawowym warunkiem nie tylko zdrowia, ale również efektywności procesu uczenia się oraz dobrostanu indywidualnego i społecznego./BP/

Koordynatorem projektu jest pani Barbara Piątkiewicz

GALERIE: