21. marca 2022 roku, w pierwszy dzień wiosny, wyjątkowo ciepły i słoneczny uczniowie klasy IV i V z wychowawcą wzięli udział w tradycyjnym paleniu Marzanny. Zima wyjątkowo nie chciała odejść, ale po zaciekłej akcji, udało się! Mamy nadzieję, że to skutecznie ją odstraszyło i już do nas nie wróci, a my możemy wreszcie zaśpiewać:
Marzanno, Marzanno
zabierz z sobą lody,
chcę cieszyć się wiosną
póki jestem młody.
A co o tym obrzędzie mówi historia?
Polski kronikarz, Jan Długosz nazwał palenie słomianej maszkary "obyczajem starodawnym" i łączył go z niszczeniem pogańskich bożków w czasach Mieszka I. Inni historycy uważali, że obrzęd ten miał chronić przed morowym powietrzem, czyli zarazą nękającą Europę. Ludzie wierzyli, że obrzęd topienia Marzanny może przyśpieszyć przyjście wiosny i symbolizuje dostatek w nadchodzącym roku. W kolejnych stuleciach obrzęd topienia Marzanny stawał się coraz bardziej zabawny.
Obecnie to głównie zabawa dla dzieci i młodzieży. Jest to świetna okazja do wyjścia ze szkoły i obserwowania budzącej się po zimie, wiosny. Tego dnia nie zabrakło również dłuższego spaceru i ćwiczeń na siłowni zewnętrznej./bj/