3.04.2024 roku uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę historyczną, która przeniosła wszystkich w bardzo odległe XIV- wieczne czasy. Docelowym miejscem wyprawy był Odrzykoń i zwiedzanie ruin zamku Kamieniec. Na miejscu pani przewodnik opowiedziała nam burzliwą historię zamku, który został wzniesiony za panowania Kazimierza Wielkiego i miał za zadanie chronić południowe rubieże kraju, które nękane były napadami z Rusi i Węgier. W XV wieku rozbudowali go ówcześni właściciele zamku - Kamienieccy. Pod koniec XVI wieku dolny zamek odziedziczyli Firlejowie, zaś górny Skotniccy. I to był początek końca tej okazałej warowni. W pierwszej połowie XVII w. pomiędzy tymi dwoma rodzinami toczył spór o mur graniczny i wspólną studnię. To właśnie historia tej wieloletniej kłótni podsunęła Aleksandrowi Fredrze pomysł do napisania "Zemsty".
W późniejszych wiekach zamek zaczął popadać w ruinę, a po wojnie został doszczętnie rozgrabiony. W 1994 roku, w setną rocznice powstania kościuszkowskiego, miejscowa ludność z Odrzykonia ufundowała popiersie Tadeusza Kościuszki, które ustawiono wśród ruin górnego zamku.
Uczniowie mieli również okazję obejrzeć narzędzia tortur stosowane niegdyś za różne przewinienia. Niektórzy, odważyli się je nawet wypróbować. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy także eksponaty zgromadzone w niewielkim muzeum we wnętrzu jednej z baszt. Dużą frajdę sprawiła odważniejszym wspinaczka na wysoką skałę oraz przymierzanie rycerskiego ekwipunku. Jak to na wycieczkach bywa, nie zabrakło czasu na zakup pamiątek i zdjęcia. Dzisiejszy wyjazd na pewno wzbogacił wiedzę uczniów o średniowiecznych warowniach, zachęcił do poznania utworu Aleksandra Fredry oraz stał się okazją do klasowej integracji./bj/