"Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim" – mówi Robert Makłowicz, tegoroczny Ambasador Akcji Żonkile Muzeum POLIN. W 2025 roku tematem przewodnim akcji są różne przejawy odwagi – nie tylko tej z bronią w ręku, ale również odwagi ukrytej w codziennym ratowaniu innych, dokumentowaniu rzeczywistości, tworzeniu literatury i muzyki w nieludzkich warunkach. Postaci Marka Edelmana, Mary Berg, Emanuela Ringelbluma, Izraela Milejkowskiego, Marysi Ajzensztadt i Nachuma Grzywacza poprzez działanie, sztukę, pamięć prezentują różnorodne przejawy codziennej odwagi i hartu ducha.
Szkoła Podstawowa w Dobryni przyłączyła się do akcji Żonkile upamiętniającej 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Uczniowie z klas V-VI z zainteresowaniem obejrzeli film animowany - pt. "Było-nie ma-jest" Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, wysłuchali opowiadania pt. "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego, które przybliżyły im trudne tematy straty i przemijania, uświadamiając dzieciom znaczenie prawdziwej przyjaźni. Ekranizacja wywiadu Hanny Krall z Markiem Edelmanem pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" przykuła uwagę starszych uczniów. Akcja tego filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Marka Edelmana; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.
Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące walki o życie, poświęcenia i woli przetrwania skłoniły uczniów do głębokiej refleksji i szacunku wobec wspólnej pamięci o tych, którzy 82 lata temu podjęli heroiczną walkę o swoją godność./BB/
#ŁączyNasPamięć