O sąsiedzkich porachunkach, czyli jak to było z Pawłem i Gawłem… Przedstawienie klasy IV.
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
12.01.2024 roku na lekcji języka polskiego klasa 4 przygotowała inscenizację utworu Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł". Uczniowie podjęli wyzwanie, chociaż na początku wcale nie było wielkiego entuzjazmu. Wiadomo, trzeba się coś uczyć na pamięć… Jednak po pierwszej lekcji wszyscy stwierdzili, że to może być nawet ciekawe a dialogów nie ma aż tak dużo.I tak narodził się mini projekt. Pierwsza inscenizacja w klasie IV nie była zbyt wymagająca. Uczniowie, pod kierunkiem nauczyciela zaczęli planować pracę, zapisali dialogi, wybrali symboliczne rekwizyty i sposoby gry, uwzględniając charaktery głównych bohaterów. Jak na krótki czas realizacji / dwa dni/ uczniowie poradzili sobie z zadaniem znakomicie! Owocem pracy stały się dwie inscenizacje. Wymiernymi efektami działalności czwartoklasistów były: uruchomione pokłady kreatywności uczniów, lepiej zapamiętana treść utworu, możliwość zaprezentowania własnej wrażliwości i indywidualnego odbioru dzieł literackich, czyli cel został osiągnięty. Metoda projektu spełnia ważne funkcje w nauczaniu i wychowaniu, przede wszystkim sprzyja integracji zespołu klasowego, uczy zachowań społecznych, uczy samodzielności, planowania i organizacji pracy, przynosi zadowolenie z sukcesu osiągniętego na drodze samodzielnego wysiłku, stymuluje rozwój poznawczy, emocjonalny i motoryczny..Uczniowie w trakcie pracy nad przedstawieniem nauczyli się: współdziałania w grupie, prowadzenia kulturalnych rozmów, odpowiedzialności oraz podejmowania zadań aktorskich.
Do nagrywania wykorzystano sprzęt zakupiony w projekcie Laboratoria Przyszłości /bj/
Inscenizaja 1 Inscenizacja 2
Hobbit, czyli tam i z powrotem", podróż nie za duża, nie za mała, lecz w sam raz. Zadanie metodą projektu w klasie szóstej.
John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
Klasa szósta w tym roku szkolnym omawiając lekturę pt.„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena realizowała projekt, który miał na celu przeżycie przygody wspólnie z bohaterami powieści. Lektura stała się okazją, aby wzbudzić w uczniach refleksję, tym samym odbiór tej powieści był świadomy i uważny. Poniekąd uczniowie klasy szóstej stali się ekspertami do spraw lektury: „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Projekt obejmował stworzenie mapy Śródziemia, uczniowie mieli również do wyboru jeden pośród sześciu tematów projektowych. Tematy prac były następujące:
1. Stwórz lapbooka do powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Uwzględnij w nim: świat przedstawiony, plan wydarzeń, wątki i postacie, informacje o przyrodzie i historie rodzinne.
2. Wykonaj makietę trasy i jej okolicy, jaką podróżnicy pokonali do Samotnej Góry.
3. Zostań redaktorem gazety i przygotuj pierwszą stronę dotyczącą wędrówki bohaterów do Samotnej Góry. Obowiązkowe elementy: artykuł, wywiad, ogłoszenie, zaproszenie, reklama, element graficzny. Wydawcą gazety ma być Gandalf.
4. Stwórz książkę kucharską na temat dań, spożywanych przez hobbistów. Zadbaj o graficzną stronę swojej pracy. Autorem ma być Bilbo Baggins.
5. Nagraj audiobooka z minimum jednego rozdziału (np. w aplikacji Anchor).
6. Zaprojektuj bloga wybranego bohatera lektury. Umieść w nim minimum 5 obszernych wpisów (każdy po minimum 50 słów) dotyczących wydarzeń.
Jestem bardzo zadowolona z ich pracy, ponieważ uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, zaangażowaniem i pomysłowością. Efekty pracy można podziwiać na wspólnie przygotowanej gazetce ściennej, w klasie szóstej i siódmej, również w tej klasie można posłuchać audiobooka. Mam nadzieję, że uczniowie poprzez swoją postawę i podejście zainspirują przyszłe roczniki do czytania i przeżywania losów bohaterów książek./ŻP/.
Link do audiobooku Józefa Leśniaka: https://photos.google.com/share/AF1QipPH8Se8nPKyex4mBHSH7ruPrdeALmbacgR1OdIOt6bLItTBcinXBwyU4hdx8oVByg/photo/AF1QipNPpWSy15g5lmC1p7FBOitHgAZaKSVs3ZE5fXG2?key=Qk9EN01SR3NKQktMbERLeXJTLUo3eVJZWFJMN0xB