W okresie porozbiorowym szkoły w Galicji były zorganizowane wg ustawy szkolnej z roku 1805, opracowanej na zlecenie cesarza Franciszka I. Później na ich miejsce wprowadzano szkołę ludową, w której nauka miała być powszechna, a językiem wykładowym język polski. Opiekę nad szkołami przejęli starostowie, a bezpośredni nadzór sprawowali inspektorzy, którzy tworzyli Miejscową Radę Szkolną.
1908-1918
W 1908 roku ze Szkoły Podstawowej w Woli Dębowieckiej do Dobryni został przeniesiony Aleksander Pykosz i objął posadę jako nauczyciel stały. Odbyło się poświęcenie budynku przy udziale władz i licznych gości. Do szkoły uczęszczało wówczas 120 dzieci, dlatego Rada szkolna od 1912 roku wprowadziła drugą klasę. Plany rozbudowy szkoły przerwała wojna. Z powodu mobilizacji kierownik szkoły wyjechał do wojska, nauka została odroczona. W kronice szkolnej czytamy krótką wzmiankę o działaniach wojennych, jakie miały miejsce w okolicach Dobryni i Cieklina12.12.1914 roku i 5.05.1915 roku.
OKRES POWOJENNY
W latach 1954-1956 kierownikiem szkoły jest Anna Mastej. w tym roku zorganizowano Szkołę Wieczorową dla klasy VII. W sprawach remontów udzielał się sołtys gromady Czesław Brej. Na Młodzieżowy Dom Kultury wysłano 54 zł 50 gr a na odbudowę Warszawy 24 zł. Odbył się 5 Konkurs Czytelniczy.
Na przestrzeni tych lat wraz ze wzrostem liczby uczniów zmieniał się poziom organizacyjny szkoły i liczba nauczycieli. Od początku swego istnienia szkoła pełniła ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Uczniowie uczestniczą w zajęciach różnych zespołów i kółek zainteresowań. Organizowane są zajęcia sportowe, wycieczki i zajęcia pozalekcyjne.
W październiku 1986 roku zginął tragicznie dyrektor Jan Hołda.
W styczniu 1987 roku od 14 do 17 zajęcia nie odbywały się z powodu wysokich mrozów (minus 29 ). W roku szkolnym 1987/1988 szkoła rozpoczyna działalność w 5-dniowym systemie pracy. W kolejnych latach poprawiła się współpraca z nowo powstałym Komitetem Rodzicielskim i rodzicami, którzy włączali się w czynie społecznym do wielu prac.
W 1988 szkoła liczyła 104 uczniów.
W 1993 roku zakupiono kolorowy odbiornik telewizyjny, wymalowano wszystkie szkolne pomieszczenia. Od Naftobudowy w Jaśle pozyskano 2 huśtawki. W roku szkolnym 1993/1994 w szkole rozpoczęła się nauka religii i pierwsze prace mające na celu remont i rozbudowę szkoły. Dokonano kilku odkrywek, aby ocenić stan fundamentów. W kolejnym roku zamontowano centralne ogrzewanie (140 mln zł), piece kaflowe zostały rozebrane dzięki pomocy rodziców.
Wykonano wylewki i zakupiono wykładziny do 4 klas. W 1997 roku dokonano kolejnej ekspertyzy dotyczącej stropu i wykonano projekty wymiany stropu, dachu i stolarki drzwiowej i okiennej. Z braku funduszy kolejne drobne naprawy wykonywali rodzice. W 1999 roku szkoła wzbogaciła się o nowe meble w oddziale przedszkolnym i pokoju nauczycielskim. Płyty do ich wykonania pozyskał ks. F. Motyka. W 3 klasach zamontowano nowe rozkładane tablice. Rada Gminy dzięki staraniom radnego i Rady rodziców zatwierdziła środki na sporządzenie planów odnośnie dobudowania sali gimnastycznej. W 2000 roku zostały wykonane toalety wewnętrzne. Położono nowe płytki w toaletach i korytarzu. Rozebrano budynek gospodarczy i wykonano wylewkę w pokoju nauczycielskim.
W 2003 roku trwają prace nad budową sali gimnastycznej, sali dla oddziału przedszkolnego i klasopracowni. Etapami powstawała też pracownia komputerowa. W 2007 roku uporządkowano teren wokół nowej Sali, a szkoła została wytypowana do programu „Pracownie komputerowe dla wszystkich szkół”. Rok później sala gimnastyczna została wyposażona w sprzęt i pomoce gimnastyczne. W kolejnych latach szkoła wzbogaca się o w pełni wyposażony gabinet higienistki, w klasach i na sali gimnastycznej zamontowano rolety. Nauczyciele i uczniowie z pomocą rodziców wystawiają dla mieszkańców jasełka i programy artystyczne z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca, wiejskiego spotkania noworocznego. Uczniowie wyjeżdżają na wycieczki, do kina, na basen i lodowisko. Szkoła bierze udział w wielu programach, z których warto wymienić: Doposażenie oddziałów przedszkolnych, „Owoce i mleko w szkole”, „Książki naszych marzeń”, „Nauka prosta sztuka”, „Aktywna tablica”, „Zakup pomocy dydaktycznych z rezerwy oświatowej” oraz ostatni „Laboratoria Przyszłości”. W 2020 roku została wyremontowana podłoga na sali gimnastycznej, a w 2021 zamontowano część wyposażenia przyszkolnego placu zabaw. W roku szkolnym 2020/2021 wprowadzono dziennik elektroniczny. Niestety, wiele planów i działań przerwała, trwająca do chwili obecnej pandemia Cowid-19./bj/