Dobrynia - nasza miejscowość

Utworzono dnia 16.02.2022

Dobrynia to niewielka wieś malowniczo położona na granicy Pogórza Jasielskiego i Beskidu Niskiego. Należy do gminy Dębowiec, która jest częścią powiatu jasielskiego. Sąsiaduje z następującymi miejscowościami: od północy i północnego zachodu z Cieklinem, od południa z Kłopotnicą, która jest przysiółkiem Pielgrzymki, od wschodu z Zawadką Osiecką (dwie ostatnie miejscowości znajdują się w gm. Osiek Jasielski), a od zachodu z Wolą Cieklińską. Położone najbliżej Dobryni miasto to Jasło, leżące około 16 kilometrów na północ od niej. Dobrynia liczy 170 numerów i około 500 mieszkańców. Ci ostatni zajmują się głównie rolnictwem i hodowlą bydła. W okolicy wioski nie ma żadnej rzeki, jedynie potok Kłopotnica przepływa przez miejscowość o tej samej nazwie. Powierzchnia naszej miejscowości to ok. 4,9 km2 (490 ha).

We wsi stoi kościół p.w. Podwyższenia Krzyża. Został on wybudowany w 1989 roku, a poświęcony w 1993. Należy do parafii Cieklin. W Dobryni znajduje się także wiele zabytkowych kapliczek i krzyży: Kapliczka „święty Jan”, przy której chowano ludzi zmarłych na cholerę. W jej wnętrzu znajduje się kamienna figura przedstawiająca świętego Jana Nepomucena i trzy zabytkowe obrazy. 200-Letnia kapliczka z figurą Matki Boskiej Tarnowieckiej, w której w czasie wojny schroniła się żydówka z dzieckiem. Kapliczka na Podomku, niewiadomo, kiedy została zbudowana, w środku jest figura Matki Bożej Różańcowej. W polach stoi krzyż, ustawiony około 100 lat temu, w intencji spokoju duszy chłopa, który zamarzł na tym miejscu, wracając w zimie z Osieka do Dobryni.

Jest też krzyż upamiętniający śmierć trojga małych dzieci, które zginęły w pożarze domu, około 150 lat temu. Na miejscu starego krzyża stoi obecnie nowy, gdyż poprzedni uległ zniszczeniu. W 1883 roku została ustawiona kapliczka z kamiennych brył. Figurkę z drewna, przedstawiającą P.Jezusa skradziono, obecnie jest tam gliniana figurka Dzieciątka Jezus z podniesioną rączką. Przy wjeździe do wsi stoi krzyż z metalowych rurek, z blaszaną obwolutą otaczającą wizerunek Pana Jezusa Krzyż wykonany przez pracowników Naftobudowy-Jasło z okazji ukończenia gazyfikacji wsi.

Szkoła w Dobryni powstała jeszcze przed pierwszą wojną światową, w 1908 roku. W 1954 roku dobudowano połowę budynku. W czasie wojny szkoła służyła za szpital polowy. Obecnie jest wyremontowana i znacznie powiększona, m.in. o salę gimnastyczną.

W 1946 roku została założona Ochotnicza Straż Pożarna, która działa do dzisiaj. Wodociągi zostały doprowadzone w 1965 roku, prąd w 1967 roku, a gaz w 1992 roku. Dobrynia jest bardzo zaciszną miejscowością, nigdy nie ma tu powodzi, burz, czy huraganów. Zawdzięcza to swojemu położeniu. Tylko kilka razy zdarzył się tu pożar. Poza tym maksymalny spokój.

Położenie miejscowości sprzyja ładnym widokom na okolicę. Z wielu miejsc pięknie widać pasmo Magury Wątkowskiej w Beskidzie Niskim, gdzie rozciągają się tereny Magurskiego Parku Narodowego, a także pasmo Łysej Góry ze znaną w naszym powiecie - Grzywacką Górą. Są też widoki na Pogórze Karpackie z najbardziej widoczną i najbliżej położoną górą Cieklinka (512 m). Przez naszą miejscowość przebiega znakowany kolorem czarnym turystyczny szlak rowerowy: cmentarzy wojennych, bowiem nad miejscowością od północy, na dziele zwanym Spalonki znajduje się cmentarz z I wojny światowej (nr 12), który jest częstym miejscem odwiedzin w listopadzie przez uczniów naszej szkoły w ramach Kółka Regionalnego. Inny cmentarz z tego okresu znajduje się także w pobliskiej Woli Cieklińskiej na tzw. Sieniawie (nr 10).

Przez Dobrynię przebiega także znakowany szlak konny wyznakowany w ramach projektu "Karpackie Podkowy" przez Lokalną Organizację Beskid Zielony z Gorlic. Łącznie w całym projekcie wyznakowano ok. 800 km szlaków, m.in. w znacznej ilości prowadzących przez powiat jasielski, w tym i przez gminę Dębowiec.

tekst: Natalia Leśniak

Tekst ten został napisany przez jedną z uczennic naszej szkoły w 2005 roku. Tu został nieznacznie uzupełniony i zaktualizowany.

Dobrynia

Utworzono dnia 16.02.2022, 20:22