110 lat Szkoły Podstawowej w Dobryni

Utworzono dnia 07.01.2022

12. 10. 2018 roku nasza szkoła świętowała 110 lat istnienia. Niewiele szkół może poszczycić się taką długowiecznością, więc także ranga uroczystości była wyjątkowa. Obchody jubileuszu rozpoczęła msza święta w kościele filialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dobryni. Eucharystię odprawiali: proboszcz Parafii Cieklin ks. Marek Marchut, ks. Franciszek Motyka, ks. Łukasz Ślusarczyk, ks. Krzysztof Stawarz oraz ks. dr Krzysztof Sroka, który wygłosił homilię. Po mszy, zgromadzeni w kościele uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz zaproszeni goście udali się do budynku szkoły, by uczestniczyć w dalszej części uroczystości. Wygłaszając przemówienie, dyrektor szkoły Bożena Jurkowska zwróciła uwagę na niełatwą historię szkoły, która jednak mimo przeróżnych dziejowych komplikacji, potrafiła uczyć i wychowywać kolejne pokolenia młodych ludzi. I chociaż przez lata zmieniał się poziom organizacyjny szkoły, liczba uczniów i nauczycieli, to od początku swego istnienia szkoła pełniła ważną rolę w życiu lokalnej społeczności. Następnie młodzi aktorzy, przygotowani pod kierunkiem pań: Marii Pięty i Żanety Pitrus, zabrali wszystkich w odległą historyczną podróż opartą na motywach „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W czasie występu nie zabrakło pięknych patriotycznych piosenek i brawurowych tańców. Przedstawienie nawiązywało do tegorocznej jakże ważnej rocznicy: 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Życzenia wszelkiej pomyślności i dalszych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej na ręce pani dyrektor złożyli: pani Maria Kurowska Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, pani Alicja Zając Senator Rzeczpospolitej Polskiej, pan Zbigniew Staniszewski wójt Gminy Dębowiec, pani Zofia Gumienny sołtys Dobryni i ks. Dziekan Franciszek Motyka. List od Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch odczytała pani wizytator Ewelina Drozd, a list od posła na sejm RP Bogdana Rzońcy odczytał pan Stanisław Mlicki. Po zakończonej uroczystości zebrani goście, nauczyciele i rodzice udali się na uroczysty obiad. Wspólny poczęstunek sprzyjał podtrzymaniu uroczystego charakteru święta szkoły, a także spotkaniom i wspomnieniom po latach. Z okazji Jubileuszu można było obejrzeć cenne pamiątki; stare zdjęcia, świadectwa, i szkolne kroniki.

Pragniemy jeszcze raz podziękować, wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość oraz tym, którzy przyczynili się do jej wyjątkowego charakteru. Dzięki zaangażowaniu i pracy całego grona pedagogicznego, pracowników szkoły, Rady Rodziców na czele z panią Dorotą Sroką-Lewosz jej przewodniczącą oraz uczniów, dzień  ten na długo pozostanie w naszej pamięci./bj/

110 lat SP w Dobryni

Utworzono dnia 07.01.2022, 21:50