21.03. 2023 roku uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły w pierwszy dzień wiosny wybrali się na wycieczkę do Biecza. Wyjazd składał się z dwóch części: historycznej i rekreacyjnej. Część historyczna, czyli zwiedzanie Muzeum Ziemi Bieckiej, a dokładniej „Kromerówki” to spora dawka wiedzy o przeszłości. Ciekawe eksponaty i wykład pana przewodnika z pewnością przyczynią się do poszerzenia wiedzy niejednego z uczestników wycieczki. Druga część wyjazdu służyła samym przyjemnościom kulinarnym i wzrokowym.
Biecz, to niewielkie miasto położone w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub „Małym Krakowem”. Zwiedzanie Biecza rozpoczęliśmy od położonej w pobliżu Kolegiaty Bożego Ciała, kamieniczki z 1519 roku zwanej Domem Kromera, będącej siedzibą Muzeum Ziemi Bieckiej i bogatej w ekspozycje dotyczące historii miasta. Zwróciliśmy uwagę na wnętrza obiektu, ciekawy wystrój architektoniczny sal, dekoracyjne portale i kolumny międzyokienne Podziwialiśmy najstarsze zbiory: siekierki i toporki z okresu neolitu, monety rzymskie i bizantyjskie z I –V w. Naszą uwagę zwróciły stare armaty m. in. jedna z najstarszych w Polsce z XV wieku, dużych rozmiarów dzwon Urban z 1382 roku, uwaga: jest on zaliczany do najstarszych w Polsce, a także w Europie. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na Plac Kromerowski z pomnikiem bpa Marcina Kromera, a następnie do najważniejszego obiektu stanowiącego centrum miasta - średniowiecznego Rynku. Rynek biecki jest największym rynkiem w Polsce, w stosunku do reszty dawnego miasta (rynek zajmuje ok. 1/8 miasta). Ponad dachami kamienic góruje wieża ratuszowa wraz przyległym do niej XV wiecznym pięknym ratuszem. Wschodnią ścianę wieży ratuszowej zdobi renesansowy zegar z 24 godzinnym podziałem czasu, zaś zachodnią - liczne tablice pamiątkowe, orzeł zygmuntowski, herb Kromera oraz tablica upamiętniająca wizytę do Polski Papieża Jana Pawła II. Zarówno pod ratuszem jak i pod wieżą zachowały się gotyckie piwnice. Przyziemie i piwnice pod wieżą wykorzystywane były na więzienie (turmę). Biecz posiadał „prawo miecza”, czyli prawo do skazywania i wykonywania wyroków śmierci przez kata. Oczywiście odwiedziliśmy to słynne miejsce, siedzibę bieckiego kata, a co odważniejsi wrzucali pieniążek do lochów, będący ponoć „egzaminem” na czyste sumienie.
Warto dodać, a i nie zapomnieć, iż do najwybitniejszych postaci Biecza należał biskup warmiński, sekretarz królewski, historyk, geograf i dyplomata – rodowity bieczanin -Marcin Kromer, oraz Wacław Potocki – największy poeta XVII wieku. Przebywali tu i tworzyli: Jan Matejko, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Wyspiański..
Wizyta w pizzerii, mimo trudnych warunków okazała się całkiem udana. Wszystkim smakowało, to co zamówili. Słowem Dzień Wiosny całkiem udany. Od jutra zabieramy się do nauki, koniec „laby”./bj/
Wyjazd odbył się dzięki bezpłatnemu udostępnieniu autobusu szkolnego, za co dziękujemy.