"Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci..."
/Wisława Szymborska/
28 października 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobryni kolejny raz włączyli się do Ogólnopolskiej Akcji #Szkoła Pamięta. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy swoim poświeceniem zapisali się w historii społeczności lokalnej, naszej małej ojczyzny. Uczniowie odwiedzali lokalne cmentarze wojenne, odczytywali daty i napisy uwiecznione na tablicach, nagrobkach i kapliczkach, poznawali fakty z historii Polski. Zrozumieli, że historię poznajemy nie tylko z podręczników, ale można więcej dowiedzieć się o niej, uważnie patrząc dookoła siebie. Zapalone znicze były wyrazem pamięci i wdzięczności za dokonania naszych przodków. „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – historii ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa ta nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych./bj/
„Szkoła pamięta” – klasy 0-I
W ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta" w dniu 28 października 2022 r. uczniowie klasy I oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami odwiedzili miejsce mające bardzo ważne znaczenie historyczne dla mieszkańców Dobryni. Jest to miejsce pochówku ofiar epidemii cholery, która nawiedziła tutejsze tereny w połowie XIX wieku. Znajduje się tu również zabytkowa kapliczka będąca nie tylko w przeszłości, ale także obecnie miejscem kultu religijnego mieszkańców wsi. Uczniowie zostali zapoznani z historią tego miejsca, zapalili znicze, odmówili modlitwę za zmarłych oraz uczcili pamięć spoczywających w bezimiennych mogiłach chwilą ciszy.
B. Piątkiewicz
„Szkoła pamięta” – klasy IV-VIII
Uczniowie klas 4 i 5 śpiewali pieśni patriotyczne w ramach przygotowań do uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości 11 Listopada. Wspólna próba stała się także okazją do wspominania ważnych wydarzeń z przeszłości naszej Ojczyzny. Klasa VIII zaangażowała się w przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej historii oraz tradycji świąt zadusznych. Wykonane plakaty przedstawiały Bitwę gorlicką i jeden z cmentarzy z okresu I wojny światowej, który znajduje się na terenie gminy Dębowiec. Przygotowane plakaty zostały umieszczone na gazetce ściennej, poświęconej Akcji #Szkoła Pamięta. Uczniowie zapisali także inskrypcję z tablicy memoratywnej z Cmentarza Wojskowego nr 14 w Cieklinie:
"Przez ten las przeszła śmierć,
Otarła się o Wasze ciała i zepchnęła je w groby.
Kroczcie jej drogą i siejcie nowe szczęście,
Które otrzymaliście od słońca w pokoju
Na samotnych wzgórzach, które toną w kwiatach
w czarze światowej wiosny."
Uczniowie klasy VI i VII oraz VIII wspólnie z wychowawcami odwiedzili cmentarz wojenny nr 12 w Cieklinie-Józefowie.
Barbara Betlej