2.04.2023 roku, w Niedzielę Palmową na sali widowiskowej w Urzędzie Gminy w Dębowcu odbyło się „Spotkanie z tradycją przy Wielkanocnym Stole”. Uroczystość uświetnił występ przygotowany przez Szkołę Podstawową w Dobryni. Nasi uczniowie zaprezentowali „Gaik” - ludową opowieść związaną z nadejściem wiosny, a przypadającą na okres Wielkiego Postu.
Za wniesienie Gaika, czyli Nowego Latka, a więc za wprowadzenie wiosny do wsi, gospodynie dawały gościniec: jajka, duże kawałki placka lub obwarzanki, a także drobne pieniądze. O obrzędzie niszczenia zimy pisał w XV wieku Jan Długosz, już wówczas nazywając go obyczajem starożytnym i ganiąc jako praktykę pogańską. Ten stary i archaiczny obrządek przetrwał jednak wieki i zachował się do naszych czasów. Od połowy XIX wieku stał się przede wszystkim dziecięcą zabawą, urządzaną na powitanie wiosny. Jego dawny sens został już zapomniany; chociaż bardzo długo, w zabawie tej występowały dawne formy obrzędowe i pieśni. W ten sposób dopełniały się zwyczaje powitania wiosny – złe moce zostały przepędzone, a witalność i nowe życie znów zaczynały rozkwitać.
Po występie Pan Marcin Bolek Wójt Gminy Dębowiec skierował życzenia świąteczne do uczestników, podziękował za przybycie radnym, sołtysom, członkom Stowarzyszeń, księżom, gościom, dyrektorom szkół i instytucji, mieszkańcom, a szczególnie paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za wykonanie pięknych potraw.
Jest nam bardzo miło, że występ uczniów naszej szkoły spotkał się z tak miłym przyjęciem. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa i pochwały. Inscenizację przygotowały panie: Maria Pięta i Żaneta Pitrus. Dziękujemy pani Jadwidze Rusyniak za autorskie wykonanie oryginalnych palm wielkanocnych a Rodzicom za doskonałą współpracę i przygotowanie pięknych przebrań do dzieci. Naszym młodym aktorom i solistkom gratuluję występu./bj/