8 grudnia 2022 r uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobryni wzięli udział w lekcji muzealnej „Życie i twórczość patriotyczna Marii Konopnickiej”. Lekcja odbyła się w formie wykładu i prezentacji multimedialnej on-line, transmitowana za pośrednictwem platformy Teams i prowadzona przez pana Pawła Bukowskiego dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Wydarzeniu patronowali: Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Podkarpacki Kurator Oświaty.
Celem lekcji było przedstawienie postaci Marii Konopnickiej, której twórczość wyrastała w specyficznej sytuacji zaborów, w atmosferze przygnębienia wywołanej upadkiem powstania styczniowego i ideałów romantycznych. Prowadzący omówił twórczość Konopnickiej w obszarze poezji, nowelistyki, utworów dla dzieci, krytyki literackiej, publicystyki i przekładów oraz jej działalności oświatowej w zakresie nauczania młodzieży i zdobycia przez nich wykształcenia. Maria Konopnicka (1842-1910) należy do najwybitniejszych poetek i pisarek w historii literatury polskiej. Dzieciństwo spędziła w Suwałkach i Kaliszu. Poetka patriotyzmu nauczyła się w domu rodzinnym, w którym panował duch chrześcijański. W 1903 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej otrzymała w darze od narodu polskiego dworek w Żarnowcu na Podkarpaciu. Warto podkreślić, że Dar Narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza (pałacyk w Oblęgorku) i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt. Pisarka pozostawiła po sobie trwały ślad w polskiej literaturze i kulturze, który nieprzerwanie trwa do chwili obecnej. Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu.
W ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym brali udział w różnych konkursach nawiązujących do twórczości pisarki.
Józef Leśniak z kl. 5 i Marcin Mroczka z kl.7 wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko- Plastycznym „Z Panią Marią poetycka wyprawa do lasu”.
Uczniowie klasy 4-5 przygotowali prace plastyczne na Przegląd Twórczości Plastycznej poświęcony Marii Konopnickiej „Bajka to, czy nie bajka” organizowany przez Jasielski Dom Kultury. Tym razem nie mieliśmy szczęścia zdobyć nagradzanych miejsc, ale jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza o wspaniałej pisarce i jej twórczości pozostanie na długo w pamięci uczniów./bj/