Już po raz jedenasty POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W 2023 roku przedsięwzięcie organizowane jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Honorową Ambasadorką akcji jest Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", zaś motywem przewodnim są losy ludności cywilnej. Dlatego też, w tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich chce rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów symbolizujących liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.
Papierowy żonkil jest symbolem tego, że łączy nas pamięć o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobryni również zaangażowali się udział w akcji Żonkile, która symbolizuje pamięć o tych wydarzeniach. Klasy 4-8 przygotowały rocznicowe żonkile według wzoru i instruktażu prezentowanego na stronie Muzeum. Podczas lekcji upamiętniających 80. rocznicę wybuchu powstania 19 kwietnia 2023 korzystali z premierowych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Polin:
- klasy 4-6: opowiadanie "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker",
- klasy 7-8: animacja "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparta na motywach książki Hanny Krall./BB/